Program

 

Conference Program.pdf (131 kB)
 
List of Participants.pdf (127,2 kB)
 
 
 

Friday, June 26, 2009 (Museum of Decorative Arts in Prague, Žofín Palace)

Program_friday.pdf (34,2 kB)

15:00 Opening of the Exhibition “Memories Returned” (Museum of Decorative Arts)
          By special invitations only.

17:00 Press Conference (Žofín Palace, Small Hall) - video http://www.holocausteraassets.eu/en/video-gallery/opening-ceremony/

18:00 Opening Ceremony (Žofín Palace, Large Hall) - video http://www.holocausteraassets.eu/en/video-gallery/press-conference/

Welcoming Remarks

Musical Performance - Zofin.pdf (34,8 kB)
  

19:00   Reception 

21:00 Adjourn

Saturday, June 27, 2009 (Prague Congress Centre)

Program_saturday.pdf (49,5 kB)

Informal Expert Discussions

Working Group (WG) Looted Art 

WG Holocaust Education, Remembrance and Research

19:30 – 21:00 Reception
Hosted by the Embassies of Austria, France, Germany, Israel, the Netherlands, Poland, Russia, Sweden,
the United Kingdom and the United States (U.S. Ambassador´s Residence)

Sunday, June 28, 2009 (Prague Congress Centre, Wallenstein Garden)

Program_sunday.pdf (87,5 kB)

9:00 – 9:45 Opening Plenary Session (PCC, South Hall) - video http://www.holocausteraassets.eu/en/video-gallery/opening-plenary-session/

 
10:00 – 11:30 Concurrent Expert Sessions I

11:30 – 11:45 Coffee Break

11:45 – 13:15 Concurrent Expert Sessions II

13:15 – 14:30 Buffet Lunch
 
14:30 – 16:00 Concurrent Expert Sessions III

16:00 – 16:15 Coffee Break

16:15 – 17:45 Concurrent Expert Sessions IV

19:00  Reception (Wallenstein Garden) - video http://www.holocausteraassets.eu/en/video-gallery/reception--wallenstein-garden-/

 
Remarks:
Přemysl Sobotka, President of the Senate, Parliament of the Czech Republic

Madeleine K. Albright, Former Secretary of State, USA

Monday, June 29, 2009 (Prague Congress Centre, National Theatre)

 

program_monday.pdf (55,7 kB)

9:00 – 12:30  Plenary Session (PCC)
         
Reports by Special Session and 4 Working Groups 

Statements by Heads of Delegations

• Stuart Eizenstat, Former Deputy Treasury Secretary and Under Secretary of State, USA Download
• Yuli Edelstein, Minister of Information and Diaspora Liaison, Israel Download
• Władyslaw Bartoszewski, State Secretary, Plenipotentiary of the Prime Minister for International Dialogue, Poland Download
• Michael Jansen, Former State Secretary of the Federal Foreign Office, Germany Download
• François Zimeray, Ambassador for Human Rights, France
• Pieter-Jan Wolthers, Director of Legal Affairs Department, MFA, Netherlands Download
• Susan Hyland, Head of Human Rights, Foreign and Commonwealth Office, United Kingdom Download
• Mikhail Shvydkoy, Special Representative of the President of the Russian Federation, Russia
• Dušan Čaplovič, Deputy Prime Minister, Slovakia
• Daniel Valtchev, Deputy Prime Minister and Minister of Education and Science, Bulgaria
• Claudia Schmied, Federal Minister for Education and Arts, Austria Download

12:30 - 13:30  Buffet Lunch

13:30 – 16:30 Plenary Session (cont.)

Statements by Representatives of NGOs

• Julius Berman, Conference on Jewish Material Claims Against Germany, USA Download
• Andrew Baker, American Jewish Committtee, USA
• Ellen M. Heller, American Jewish Joint Distribution Committee, USA Download
• Anne-Marie Revcolevschi, Fondation pour la Mémoire de la Shoah, France
• Martin Salm, Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft, Germany Download
• Noach Flug, International Auschwitz Committee, Israel
• Dan Mariaschin, B‘nai B‘rith International, USA
• Jonathan Joseph, European Council of Jewish Communities, UK
• Emil Kalo, World ORT, Bulgaria
• Lord Janner, Holocaust Educational Trust, UK Download
• Čeněk Růžička, Committee for Compensation of the Romany Holocaust, Czech Republic Download

Statements by Heads of Delegations

• Jason Kenney, Minister of Citizenship, Immigration and Multiculturalism, Canada Download
• Raoul Delcorde, Adjunct Minister of Foreign Affairs, Belgium Download
• Andris Teikmanis, State Secretary, Latvia
• Deividas Matulionis, Secretary of State for Strategic Affairs, MFA, Lithuania Download
• Moland Pedersen, State Secretary, Ministry of Justice, Norway Download
• Bogdan Aurescu, Secretary of State for Strategic Affairs, MFA, Romania
• Aino Lepik von Wirén, Undersecretary Ministry of Foreign Affairs, Estonia
• Alexandar Heina, Director, Ministry of Foreign Affairs and European Integration, Croatia Download
• Elizabeta Kanceska-Milevska, Minister of Culture, FYROM Download
• Vicente Espeche Gil, Ambassador to the Czech Republic, Argentina Download
• Jakob Finci, Ambassador to the Switzerland, Bosnia and Herzegovina Download
• Arnold De Fine Skibsted, Ambassador, Denmark Download
• Alexander Philon, Ambassador, Greece Download
• András Lakatos, Ambassador to UNESCO, Hungary
• Volodymyr Vassylenko, Ambassador to the UN Human Rights Council, Ukraine
• Birnur Fertekligil, Ambassador, Turkey Download

Statements by Other Delegations
Albania

Ireland
Italy

16:30   Concluding Remarks:
Yehuda Bauer, Historian, Israel

17:00   Press Conference (PCC, Small Theatre)

19:00   Special Performance (National Theatre)
“Golem 13”
World Premiere of Kabbalistic drama by George Whyte set to music by Noam Sheriff

Reception


Tuesday, June 30, 2009 (Terezín Memorial)

 

Program_tuesday.pdf (30,6 kB)

7:30 - 8:00 Departure of conference buses from the conference hotels to Terezin.

9:30 Concluding Ceremony (Terezín Memorial, Former Riding Hall)
Terezín Declaration

10:30   Concert
“Defiant Requiem” by Murry Sidlin

12:30   Closing Lunch (Terezín Memorial, Magdeburg Barracks)
Hosted by the European Commission

13:00 Departure of conference buses to Prague (airport and hotels)

13:00 - 15:00 Guided tours of Terezín Memorial (optional)
Please confirm your wish to participate at the guided walking tours in Terezin by email to boris.kalisky(at) forum2000.cz.

15:00 Departure of conference buses to Prague (airport and hotels)

Direct Links

  

Ministry of Foreign Affairs
EU2009.CZ
Ministry of Culture
EVZ
Embassy of Germany
Claims Conference
European Commission Representation
Sotheby's
WJRO
Česko-německý fond budoucnosti
Office of the Government
Ministry of Education, Youth and Sports
Documentation Centre
Památník Terezín
Federation of Jewish Communities
Židovské muzeum v Praze
Husitská teologická fakulta
Živá paměť
Forum 2000 foundation